ęsi i am

W jednej z odpowiedzi napisał Pan: „Autorzy słowników biorą pod uwagę stopień rozpowszechnienia wyrazu w różnych tekstach i różnych odmianach polszczyzny…”. Chciałbym się dowiedzieć, jak to się ma z rozpowszechnieniem słowa (?) ęsi i am. Według słownika ęsi to „okrzyk dziecka zawiadamiający o potrzebie naturalnej”; tylko nie znam osoby, której dziecko wołałoby ęsi, bo wszyskie raczej wołają am, am (przynajmniej tak wołały dzieci, których ja słuchałem). Jednak to ęsi jest w słownikach, a am nie ma.
Chiałbym się dowiedzieć, kto wymyślił ęsi i ile razy występuje ono w korpusie, a ile razy am.
Nie wiem, kto wymyślił ęsi (bardzo niewiele słów ma jasno określone autorstwo), ale hasło takie można znaleźć w kilku słownikach, co więcej – nawet z cytatami. Słownik pod redakcją prof. Doroszewskiego cytuje na tę okoliczność m.in. Słówka Boya.
Jeśli chodzi o am, to nie zauważyłem, aby dzieci przemawiały do nas w taki sposób, ale może nie byłem dostatecznie spostrzegawczy. Oba słowa muszą być bardzo rzadkie: ęsi w korpusie współczesnej polszczyzny (ponad 60 mln słów) nie występuje ani razu. Słowa am można by szukać długo i bezskutecznie. Oto pierwsze z brzegu przykłady z liczby prawie dwóch tysięcy: „za brudnymi oknami pociągu relacji Warszawa – Wrocław –Frankfurt am Main”, „Sorry – powiedziałem. – I am not well today – i odłożyłem kadzidło”, „jest kardiologiem, emerytowanym kierownikiem Kliniki Nadciśnienia Tętniczego AM”.
Mirosław Bańko