fizjoterapia, fizjoterapeuta

Dzień dobry. Powinno pisać się, że będę studiować „fizjoterapię” czy „fizjoterapeutykę” skoro zawód to „fizjoterapeuta”

Szanowny Panie,

będzie Pan studiował fizjoterapię, a po jej ukończeniu będzie Pan mógł wykonywać zawód fizjoterapeuty. Pierwszy z wyrazów złożonych został utworzony z członów: fizjo- (z gr. ϕύσις, trb. phýsis ‘natura’) i terapia (z gr. θεραπεία, trb. therapeíā ‘troskliwość, pielęgnowanie’). Natomiast w skład wyrazu fizjoterapeuta, oznaczającego ‘specjalistę od fizjoterapii’, wchodzi – oprócz cząstki fizjo- – człon terapeuta (z gr. θεραπευτής, trb. therapeytḗs ‘służący, sługa’). Oba wyrazy złożone powstawały w niezależnych procesach słowotwórczych. Nazwa zawodu fizjoterapeuta nie stanowiła podstawy słowotwórczej dla nazwy dyscypliny nauki i działalności praktycznej. Dlatego też dziedzinę tę określa się mianem fizjoterapii, a nie *fizjoterapeutyki.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański