formy oboczne

Serdecznie witam. Moje pytanie jest następujące: co to jest odmiana oboczna i czy istnieją jakieś określone warunki tego rodzaju odmiany?
Mówi się raczej o formach obocznych, tzn. różnych formach fleksyjnych o tej samej funkcji, np. psychologowie i psycholodzy. Formy takie powstają, gdy danej funkcji gramatycznej odpowiada kilka różnych modeli fleksyjnych (np. kilka rywalizujących końcówek), a zakres ich działania nie jest jasny.
Mirosław Bańko