fory

Dzień dobry.
pytanie, jakie chciałam zadać dotyczy słowa fory. Zastanawiałam się nad etymologią tego wyrazu i związku dać komuś fory. Czy jest to frazeologizm nowy, czy też ma jakieś zakorzenienie w dawnej szlacheckiej kulturze?
Z góry dziękuję za pomoc.
Fory w znaczeniu, jakie ma nowsze zapożyczenie handicap, pochodzą od niemieckiego przyimka vor. Dłuższe wyjaśnienie podaje Andrzej Bańkowski e w Etymologicznym słowniku języka polskiego. Wskazuje m.in. na funkcjonowanie zwrotu Vor(zug) gaben w języku bilardzistów i szachistów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski