głodomór

Szanowny Panie Redaktorze,
ciekawi mnie czy określenie głodomór na człowieka lubiącego dużo zjeść ma coś wspólnego z Wielkim głodem na Ukrainie, którego określenie w języku ukraińskim brzmi niemal identycznie?
Serdecznie pozdrawiam!
Nie może być głodomór związany genetycznie z wielkim głodem na Ukrainie, skoro słownik Doroszewskiego ilustruje jego użycie cytatem z trylogii Sienkiewicza. Głodomór to zresztą w polszczyźnie rzeczownik osobowy, a nie nazwa klęski głodu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski