gruzd

Jakie jest pochodzenie słowa „gruzd”, gwarowej nazwy mleczaja biela?

Hasło gruzdy (w liczbie mnogiej) w znaczeniu ‘rodzaj grzyba’ notuje Słownik języka polskiego pod redakcją Jana Karłowicza, Adama Antoniego Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego (t. 1, s. 924, Warszawa 1900). Autorzy wskazują, że rzeczownik ten ma pochodzenie białorusko-ukraińskie (hruzd). Utworzony został od czasownika gruzdać (w zn. ‘tłuc, miażdżyć’) zapożyczonego z języka białoruskiego (hruzdać). Związek z tym czasownikiem wynika najpewniej z tego, że mleczaj biel był często suszony, miażdżony w moździerzu i w postaci sproszkowanej używany jako przyprawa.

Adam Wolański