imiesłowy

Jak odróżnić imiesłów przymiotnikowy czynny od imiesłowu przysłówkowego współczesnego? Mam zdanie: „Adam, rozumiejąc zaistniałą sytuację, wspomógł dziewczynę pożyczką”. Z jednej strony rozumiejąc możemy uznać za imiesłów przysłówkowy współczesny, ponieważ występuje na równi z drugą czynnością, tj. wspomógł. Z drugiej strony równie dobrze może to być imiesłów przymiotnikowy czynny, na co wskazuje końcówka -ąc.
Imiesłów przymiotnikowy czynny, jak sama nazwa wskazuje, odmienia się jak przymiotnik: rozumiejący, rozumiejącego, rozumiejącemu… W przytoczonym przykładzie występuje nieodmienny imiesłów przysłówkowy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski