influencer

Czy influencer to mowa potoczna czy już prawie standardowy polski?

Rzeczownik influencer (coraz częściej także: influenser) – w znaczeniu ‘osoba aktywnie działająca w mediach społecznościowych i mająca silny wpływ na zachowania i opinie swoich fanów’ – to wyraz należący do polszczyzny środowiskowej (tzw. socjolektu). Używają go przede wszystkim osoby zajmujące się marketingiem oraz mediami, w szczególności internetem. Z punktu widzenia kryteriów wystarczalności i ekonomiczności środków językowych można go uznać za potrzebny. Neologizm ten jest powszechnie stosowany. Pojawia się zarówno w odmianie mówionej, jak i pisanej polszczyzny. Można przypuszczać, że w dość szybkim czasie wejdzie do polszczyzny ogólnej.

Adam Wolański