jak trusia

W Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego znalazły się porównania: „Bojaźliwy, cichy, lękliwy, potulny, skromny, spokojny jak trusia”. Z przykładów wynika jednak, że ten związek wyrazowy jest podatny na różnego rodzaju modyfikacje. Czy o dziecku możemy powiedzieć, że jest grzeczne jak trusia?
Jeżeli od grzecznego dziecka oczekujemy, by się zachowywało cicho, to porównanie jest trafne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski