jako

Szanowni Państwo,

jaki jest współczesny odpowiednik archaizmu jako?

Szanowna Pani,

w językoznawstwie archaizmy (z gr. archē ‘początek, przyczyna, zasada, pierwiastek’) to wyrazy, ich postaci fonetyczne lub fleksyjne, znaczenia, konstrukcje składniowe lub związki frazeologiczne, które wyszły z użycia w danym języku. Oprócz archaizmów w lingwistyce wyróżnia się również formy przestarzałe, które nie wyszły całkowicie z użycia, lecz są jeszcze w pewnym stopniu stosowane, zazwyczaj przez przedstawicieli pokolenia starszego i najstarszego.

Wyraz jako – zarówno nomen omen jako przyimek, jak i jako spójnik – nie jest ani archaizmem, ani nawet wyrazem przestarzałym.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański