jednak także

Szanowna Poradnio

Czy wyrażenie "jednak także" jest poprawne? Wydaje mi się, że jedno z słów jest zbędne. Przykład: "Zdarzają się jednak także procesy zmiany granic miasta, które kończą się happy endem."

Spójnik jednak, który przyłącza zdanie o treści niezgodnej z tym, co można wnioskować na podstawie zdania poprzedzającego, doskonale sobie radzi bez partykuły także, por. np. Jest zdolny, jednak leniwy. Dla podkreślenia jego funkcji można jednak także (!) używać go łącznie z tą partykułą i nie będzie to w określonych kontekstach błędem, por. np. Jest zdolny, jednak także leniwy.

Adam Wolański