kamera, szambelan, kabaret

Szanowni Państwo,

proszę o możliwie szczegółową odpowiedź: co łączy „kamerę” z „szambelanem” i „kabaretem”?

Pozdrawiam

Stratos Vasdekis

Można przyjąć, że wyrazy kamera, szambelan i kabaret mają następujące wspólne cechy:

1) są rzeczownikami, chociaż mają inne paradygmaty rodzajowe – kamera rodzaj żeński, szambelan rodzaj męskoosobowy, kabaret rodzaj niemęskoosobowy;

2) są wyrazami pochodzenia obcego, czyli zapożyczeniami formalnosemantycznymi, chociaż z różnych języków – kamera z łaciny, szambelan z języka francuskiego, kabaret z języka niemieckiego.

Stanisław Dubisz