kamień obrazy

Szanowni Państwo,

skąd wziął się związek frazeologiczny "kamień obrazy"? Próbuję odnaleźć historię, która stoi za tym sformułowaniem i nie potrafię znaleźć. Proszę o pomoc.

Z wyrazami szacunku,

Marek Mikołajec

Frazeologizm kamień obrazy w znaczeniu ‘przyczyna obrazy, oburzenia albo nawet gniewu’ (np. Jego nowa teoria była kamieniem obrazy dla pozostałych naukowców) ma pochodzenie biblijne, por. On będzie kamieniem obrazy i skałą potknięcia się dla obu domów Izraela; pułapką i sidłem dla mieszkańców Jeruzalem (Iz 8,14). W biblizmie tym konotowana jest podstawowa cecha bryły skalnej, jaką jest ciężar – to, co komuś ciąży, przygniata kogoś, stanowi dla niego brzemię, przeszkodę, problem. Cechę ciężaru podkreślają także inne frazeologizmy, por. np. być komuś kamieniem (młyńskim) u szyi (w zn. ‘być komuś ciężarem, przeszkodą, stwarzać kłopot swoją obecnością’).

Adam Wolański