kapucynka

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące etymologii słowa „kapucynka” (gatunek małpy). Czy nazwa pochodzi o włoskiego zakonnika czy rodzaju kawy (włoskie cappuccino)? Co było pierwsze?

Nazwa kapucynka w znaczeniu zoologicznym ‘niewielka małpa’ pochodzi bezpośrednio od wyrazu kapucyn ‘członek zakonu katolickiego o ostrej regule, założonego we Włoszech w 1528 r. jako odłam franciszkanów’. Nazwa kapucynka została nadana dlatego, że ten gatunek małpy ma na głowie owłosienie tworzące rodzaj kapturka, przypominające wyglądem kaptur noszony przez kapucynów. Sama nazwa zakonu i zakonnika powstała na gruncie języka włoskiego: włos./fr. capuce ‘kaptur mnisi’ > włos cappucio ‘nakrycie głowy, duża czapka, kaptur’ > włos. cappuccino‘zakonnik kapucyn’ > niem. Kapuziner ( < niem. Kapuza < włos. cappuccio) > pol. kapucyn. Dodać także trzeba, że kapucynka to chronologicznie w pierwszej kolejności nazwa członkini katolickiego zakonu żeńskiego o regule św. Franciszka.

Stanisław Dubisz
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...