klipiarze

Witam,

interesuje mnie historia i etymologia (?) słowa klipiarze używanego do określania słabo grających piłkarzy, najczęściej reprezentantów Polski i polskiej kadry narodowej ogólnie. Wiem że to słowo było używane przez mojego ojca w dekadzie 2000-2010, spotkałem też kilka użyć tego słowa w tym znaczeniu na stronach typu wykop.pl. Przykład użycia powyższego słowa „Kostaryka jest co najmniej dwa poziomy wyżej niż nasze klipiarze”

Z poważaniem

Adam

Sądzę, że określenie klipiarze ma za podstawę etymologiczną nazwę klipa (< niem. Klippe), która oznaczała – jak podają słowniki – grę chłopięcą polegającą na umiejętnym podbijaniu kijkiem drewienka zaostrzonego klinowato po obu końcach. Pamiętam tę grę z dzieciństwa, chociaż raczej jako widz, a nie jej bezpośredni uczestnik. Dzisiaj chyba już nikt w klipę nie gra, bo są o wiele atrakcyjniejsze gry i zabawy młodzieżowe. Klipa nie była grą „poważną”, bo grywali w nią tylko chłopcy, a nie dorośli, dlatego też, jeśli mówimy o piłkarzach — członkach kadry narodowej — jako o klipiarzach, to mówimy o nich w sposób lekceważący. Podkreślamy ich nieprofesjonalizm i oceniamy poziom ich gry jako równy grze małych chłopców. Słowotwórczo zatem klipiarz (lmn. klipiarze) to ekspresywny neologizm, utworzony za pomocą przyrostka –arz od podstawy słowotwórczej klipa.

Stanisław Dubisz