koło i piramidy

Od jakiegoś czasu staram się przypomnieć sobie słowo, które określa rzecz, która była znana wielu cywilizacjom mimo, że cywilizacje te nie miały ze sobą kontaktu (np. piramidy w Afryce, Azji i Ameryce Południowej lub koło). Niestety bezskutecznie, również przeprowadzona kwerenda nie przyniosła skutków. Dlatego zwracam się z pytaniem do Państwa.

Pozdrawiam serdecznie

Jakub

Niestety, nie jestem pewien o jaki wyraz chodzi. W językoznawstwie w odniesieniu do podobnych zjawisk używa się takich określeń, jak: uniwersalia, jednostki elementarne, prototypy. Można także mówić o skryptach kulturowych bądź kluczach do kultury.

Stanisław Dubisz

    Wydaje mi się, że pytającemu może chodzić o artefakt.

    Patrycjusz Pilawski