komuś się nie przelewa

Dzień dobry, zastanawia mnie etymologia powiedzenia ,,nie przelewa się”. Czy chodziło w nim o to, że z powodu trudnej sytuacji finansowej nie przelewa się np. trunek? W znaczeniu, że nie pije się alkoholu, nie biesiaduje się. A może istnieje zupełnie inne wytłumaczenie?

Frazeologizm komuś się nie przelewa, który oznacza, że ‘ktoś jest biedny, komuś nie powodzi się zbyt dobrze, ktoś nie ma za wiele’, odwołuje się do jednego z konkretnych znaczeń czasownika przelewać się. Chodzi tu mianowicie o sytuację, kiedy ciecz wylewa się poza brzegi naczynia. Cieczy tej jest zatem nie tylko tyle, ile trzeba, lecz więcej.

W omawianym tu frazeologizmie mamy do czynienia z metaforyzacją tego konkretnego znaczenia. Komuś, o kim mówimy, posługując się tym związkiem wyrazowym, zwyczajnie brakuje środków do życia albo co najwyżej ma ich tyle żeby przeżyć – bez żadnej rezerwy, na styk.

Adam Wolański