ktoś wziął i zrobił coś

Chciałabym uzyskać informację na temat konstrukcji „wziąć i ...“. W mowie potocznej często słyszy się wypowiedzi ją zawierające, a mimo tego trudno znaleźć więcej wiadomości na ten temat. Chyba najczęściej można się spotkać z przykładem: „wziął i umarł“, ale także „wzięłam i zrobiłam“ czy „wziął i kupił“. Jednak czy jest ona poprawna? Oraz czy mogliby Państwo określić jaki to rodzaj konstrukcji?

Pozdrawiam serdecznie, Anna

W polszczyźnie potocznej występuje dokonana i nieprzechodnia fraza czasownikowa ktoś wziął i zrobił coś (odpowiednik aspektowy: ktoś bierze i robi coś), która jest używana w celu podkreślenia, że osoba wskazana podmiotem zdania wykonała (wykonuje) czynność, na którą wskazuje sąsiadujący czasownik.

  • Ojciec zrobił swoje, wziął i umarł (A. Stasiuk, Opowieści galicyjskie, 1995).
  • Książę Ciemności przekazuje wraz z rodowym mieczem swój majątek, po czym bierze i umiera.
Adam Wolański