kura domowa

Jaka jest etymologia określenia kur domowych w stosunku do kobiet poświęcających swoj czas i samorealizację na usługiwanie domownikom?
Nie sposób wykluczyć z góry wpływu języków obcych, ale ponieważ nie badałem tego wątku, ograniczę się do motywacji metaforycznej. Najwidoczniej ktoś kiedyś zauważył podobieństwo między gospodynią domową a kurą, komuś innemu zaś porównanie to się spodobało. Czy owi „ktosie” wymienieni wyżej byli mężczyznami, pewnie się nie dowiemy, ale jest to prawdopodobne.
Frazeologia jest w ogóle pełna stereotypów. Czasem poszczególne frazeologizmy, obiegowe porównania i przysłowia popadają w konflikt, a czasem, przeciwnie, uzupełniają się i wzmacniają. Z wizerunkiem kur domowych korespondują np. takie wyrażenia, jak kurzy móżdżek i nie wytknąć nosa poza własne podwórko (choć tu bardziej na miejscu byłoby: nie wytknąć dzioba).
Mirosław Bańko, PWN