kurdesz

Witam! Chciałam zapytać, jaka jest etymologia słowa kurdesz i czy można to słowo kojarzyć z nazwiskiem Krudysz? Czy słowa kardasz i kardesz mają coś wspólnego ze słowem kurdesz i z wyżej wymienionym nazwiskiem? Pozdrawiam.
Kurdesz to nazwa pieśni biesiadnej rozpowszechnionej w XVIII w. Pochodzi z języka osmańsko-tureckiego, por. kardesz, kardasz 'brat, siostra'. Związek tych wyrazów z nazwiskiem jest Krudysz trudny do uchwycenia.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski