l.dz. (= liczba dziennika)

Czy skrót l.dz. (liczba dziennika) w tak sformułowanym przypisie powinien być napisany dużą czy małą literą?

Zarządzenie Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 22 lutego 1964 r. L.dz. 3125/620/46 w sprawie zakazu...

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Z poważaniem

Agnieszka

Skrót: l.dz. (= liczba dziennika) – jako element pewnego ciągu w opisie bibliograficznym – powinien być zapisany od małej litery. Kropka należy bowiem do skrótu r. (= rok). Nie zamyka żadnego – samodzielnego logicznie i/lub treściowo – członu nazwy dokumentu.

Ponadto należałoby się upewnić, czy omawiany tu skrót wraz z następującym po nim zapisem numerycznym w ogóle powinien się znaleźć w opisie bibliograficznym tego rodzaju dokumentu, jak zarządzenie Ministra Ziem Odzyskanych. Liczba dziennika to oznaczenie cyfrowe (a czasami cyfrowo-literowe), pod którym dokument wychodzący z danej instytucji czy organizacji zostaje zapisany w dzienniku korespondencji prowadzonym przez biuro podawcze. Zarządzenia MZO stanowiły po wojnie akty normatywne, które były publikowane oficjalnie w Monitorze Polskim lub Dzienniku Urzędowym MZO i zasadniczo nie zawierały oznaczeń typu liczba dziennika, por. np.

  • Zarządzenie Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 1 lipca 1947 r. w sprawie wykonania § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 1946 r. o wprowadzeniu publicznej gospodarki lokalami na obszarze województwa śląskiego i wrocławskiego oraz niektórych powiatów województw krakowskiego, poznańskiego i olsztyńskiego, M.P., 1947, nr 100, poz. 660.
  • Zarządzenie Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 12 maja 1946 r. w sprawie premiowania osób, które przyczyniły się do wykrycia ukrytych remanentów poniemieckich lub do zatrzymania nielegalnie wywożonego mienia z terenu Ziem Odzyskanych, Dz.Urz. MZO, 1946, nr 4, poz. 28.
  • Zarządzenie Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 16 listopada 1946 r. wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o zmianie zarządzenia Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 30 lipca 1946 r. w sprawie określenia siedzib i terenu działania wojewódzkich komisyj do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, M.P., 1946, nr 134, poz. 248.
  • Zarządzenie Ministra Ziem Odzyskanych z dnia 17 stycznia 1949 r. o granicach okręgów i siedzibach okręgowych i rejonowych urzędów likwidacyjnych, M.P., 1949, nr 3, poz. 27.
Adam Wolański