lustro weneckie czy fenickie?

Podobno szyba, przez którą można obserwować innych, nie będąc samemu widzianym, to lustro fenickie. Tymczasem powszechnie funkcjonuje określenie lustro weneckie. Jaka jest poprawna nazwa takiej szyby? Jeśli fenicka, to skąd wzięła się zmiana na wenecką?
Dziękuję
Agata Gogołkiewicz
Można domniemywać, że zadziałały tu dwa czynniki. Po pierwsze: podobieństwo słów fenickie i weneckie, przy jednocześnie odczuwanej większej bliskości, naturalności tego drugiego słowa; po drugie: istnienie (niejako w podobnej sferze) określenia okno weneckie (czyli okno trójdzielne). Nałożenie tych dwóch zjawisk dało zapewne szybę wenecką.
Pozdrawiam
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski