maławy

Czy istnieje słowo „maławy”. Wydawało mi się, że tak, ale SJP PWN go nie odnotowuje, a Word go podkreśla. W naszym domowym idiolekcie maławy to „lekko za mały”. Zastanawiam się, czy mogę napisać tak w książce.

Z góry dziękuję

D.

Przyrostek -awy tworzy we współczesnej polszczyźnie dość regularnie przymiotniki odprzymiotnikowe. Morfem ten modyfikuje znaczenie przymiotnika, osłabiając cechę wyrażoną podstawą słowotwórczą. Wskazuje na istnienie słabszej relacji znaczeniowej z podstawą (‘nieco, trochę, podobny do’), por. np. czerwonawy (‘podobny do czerwonego’), głupawy (‘nieco głupi’), łysawy (‘trochę łysy’), maławy (‘trochę za mały’), okrągławy (‘nieco okrągły’).

Użycie neologizmu maławy nie zależy od typu publikacji (książka lub inny rodzaj piśmiennictwa), lecz przede wszystkim od stylu wypowiedzi. W monografii naukowej prędzej napiszemy, że coś jest zbyt małe, niż że jest maławe. W prozie beletrystycznej opis typu: Studio było maławe. Zastawione stolikami. Gdzieniegdzie paliły się małe lampki z białymi abażurami nie będzie budził sprzeciwu.

Adam Wolański