mieć czy posiadać dzieci

Dzień dobry,

jak poprawnie powiedzieć: „Mam dzieci” czy „Posiadam dzieci”?

Dziękuję

Czasowniki mieć i posiadać nie są całkowitymi synonimami. Wyraz posiadać oznacza ‘mieć na własność coś cennego lub ważnego’. Definicja ta sprawia, że łączliwość leksykalna omawianego tu czasownika jest pod pewnymi względami ograniczona. Przedmiotem posiadania mogą być przede wszystkim przedmioty konkretne o dużej wartości materialnej (ewentualnie sentymentalnej), por. posiadać akcje, aktywa, dochody, dom, działkę, firmę, gospodarstwo, gotówkę, kapitał, majątek, obligacje, samochód, udziały, zapasy, zasoby czegoś.

Należy zauważyć, że są wydawnictwa leksykograficzne o charakterze normatywnym, które odnotowują połączenia wyrazu posiadać z rzeczownikami oznaczającymi ludzi i zwierzęta (np. posiadać dziecko, kota, psa), rzeczy o stosunkowo niskiej wartości (np. posiadać klucz, piłkę, płytę) czy też abstrakty (np. posiadać cechę, siłę, wartość). Kolokacje tego rodzaju wykraczają jednak poza zakres wyznaczany definicją czasownika posiadać. Tego typu konstrukcje trzeba uznać za niezwykle silnie nacechowane oficjalnością.

Reasumując te wywody, należy stwierdzić, że dużo lepiej mówić i pisać, iż się ma dzieci, niż je posiada.

Adam Wolański