mieć obcyk

Używam zwrotu mieć obcyk oznaczającego 'być w czymś biegłym'. W Uniwersalnym słowniku języka polskiego są odpowiadające temu znaczeniu hasła obcykać się oraz obcykany, samego obcyku jednak nie znalazłem ani w USJP, ani w innych słownikach (w tym w kilku dotyczących polszczyzny potocznej i slangu). Co więcej, Google znajdują tylko 3 miejsca (!!!) z wyrazem obcyk. Chciałem spytać, czy rzeczywiście jest to aż tak nieznany zwrot.
Tak, zdecydowanie częściej mawia się mam to obcykane w znaczeniu 'znam to, umiem to robić, to już dla mnie rutyna'. Nie zetknąłem się ze zwrotem mam obcyk (tzn. mam doświadczenie, orientację, funkcjonującym samodzielnie czy uzupełnianym, np. w czymś?). „Moje” Google nie znalazły słowa obcyk w ww. znaczeniu, za to na motoryzacyjnym forum portalu Interia.pl ktoś (a może to Pan?) wypowiedział się tak oto: „Uważam, że prawo jazdy od 16 lat z osobą pełnoletnią to jest dobry pomysł. Po dwóch latach będziemy mieli «obcyk» w prowadzeniu pojazdu (ja jush mam na marginesie) i będziemy jeździli lepiej niż ci, co skończyli 18 i dali łapówkę i mają prawko” (poprawiłem literówki i uzupełniłem interpunkcję – A.C.).
Widocznie jest Pan innowatorem, ale działającym w ramach tendencji do skrótu, która się przejawia m.in. w słowach: ubaw, obciach, spoko i nara.
Będziemy obserwować losy obcyku w (jeszcze) polskim języku.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków