mimry z mamarami

Szanowni Państwo,
Skąd się wzięło i co oznacza wyrażenie mimry z mamarami?
Z pozdrowieniami,
Justyna Radoń
Nie odpowiem w całości na Pani pytanie. Z kwerendy internetowej wynika, że mimry z mamarami to przede wszystkim nazwa potrawy, najpewniej żartobliwa, bo internauci różne potrawy opatrują tą nazwą, od skomplikowanych po proste, jak makaron z dżemem. Z niektórych wpisów w internecie wynika, że nazwa ta jest też używana w innych odniesieniach.
Nie znam pochodzenia nazwy i nie wiem, czy w ogóle da się je ustalić. Warto zwrócić uwagę, że nazwa brzmi obco (przez co sprawdza się w kontekstach kulinarnych) i że obfituje w głoski [m] (przez co wydaje się smakowita, por. onomatopeiczne mniam). Wikipedia podaje jej wariant rozszerzony, motywowany ekspresją, cytując wypowiedź jednego z bohaterów filmu Podróż za jeden uśmiech (na podstawie powieści Adama Bahdaja): „Mimry z mamrami na mamrach z mumrami”. Mechanizm takich przekształceń jest szerzej znany, por. żartobliwe jadłospisy w książce Rymowanki języka polskiego Marii Nagajowej, np. „Zupa z trupa, a na deser flegma bita ze starego suchotnika”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski