mistrz stylu

Szanowna Poradnio,
zastanawiam się, który z polskich pisarzy najlepiej władał słowem. Kogo uznać można za mistrza stylu i na kim się wzorować? Czy to Prus?
Pozdrawiam
W różnych czasach obowiązywały różne wzorce stylistyczne, np. na przełomie XVIII i XIX w. wielbiono poetę Jana Pawła Woronicza, którego dziś prawie nikt nie czyta i który – jeśli kojarzony jest dziś z czymś – to chyba tylko z siedzibą telewizji w Warszawie. Poza tym wielu autorów pozostawiło po sobie twórczość stylistycznie zróżnicowaną. Tak właśnie jest z Prusem, o którego Pan pyta: inny jest język jego felietonów niż prozy powieściowej. Nie wiem, czy pytanie ma jakiś cel praktyczny, czy tylko służy zaspokojeniu ciekawości. Jeśli myśli Pan o tym, żeby kształtować własny styl, to najlepiej czytać dużo i różnych autorów, nie ograniczając się do „mistrzów stylu”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski