możliwe, że

Szanowni Państwo,

było już zadane podobne pytanie, ale wydaje mi się, że moja sprawa jest trochę inna niż tam. Mianowicie zastanawiam się, czy między „możliwe” a „że” powinien być przecinek?

Prosiłbym również o stwierdzenie, czy ma w tej sprawie znaczenie, czy to wyrażenie:

1. znajduje się na początku zdania („Możliwe że dojdzie do rozruchów”), czy nie („Trudno powiedzieć, ale to możliwe że cię okłamała”)

2. wprowadza zdanie podrzędne („Możliwe że już nigdy jej nie ujrzymy”), czy nie („Możliwe że tak”)

3. jest poprzedzone kolejnym „że” (Myślę, że to możliwe że ciocia Petunia nas odwiedzi)

4. albo jest poprzedzone przez „to” („To dość możliwe, że wygra całe zawody”)?

Pozdrawiam

Możliwe, że... to sfrazeologizowana konstrukcja o znaczeniu ‘jest rzeczą prawdopodobną, że…’. Tworzy wypowiedzenia o strukturze nadrzędno-podrzędnej. Że – jako spójnik podrzędności – jest zawsze w tej konstrukcji poprzedzany przecinkiem.

Adam Wolański