na bazie

Wydawnictwa poprawnościowe dość powszechnie krytykują wyrażenie na bazie. Czy jednak sformułowania, które powstały jako – prawdopodobnie – efekt walki z tym wyrażeniem: topnik oparty na kalafonii czy napój na podstawie wody oligoceńskiej można uznać za poprawne?
Nie ma nic złego w wyrażeniu na bazie, gdy używamy go, aby wskazać na substancję będącą podstawowym składnikiem czegoś, np. topnik na bazie kalafonii. Użycie takie zostało już usankcjonowane w słownikach, np. w Słowniku wyrazów kłopotliwych, Nowym słowniku poprawnej polszczyzny i Innym słowniku języka polskiego (wszystkie wydane przez PWN). Natomiast cytowane przez Pana sformułowania są przykładem zmiany na gorsze, podyktowanej być może troską o język, ale nie popartej znajomością faktów. Stanowczo odradzamy więc napoje na podstawie wody oligoceńskiej.
Mirosław Bańko