na szydełku

Dzień dobry,

spotkałam się twierdzeniem, że sformułowanie „robić na szydełku” jest błędne i że powinno się mówić np. „zrobione szydełkiem”. Czy to prawda?

Pozdrawiam

Marta Kisiel

Wyrażenie na szydełku łączy się z czasownikami niedokonanymi i dokonanymi, jak również z utworzonymi od nich imiesłowami przymiotnikowymi biernymi:

  1. robić coś – zrobić coś na szydełku; robiony – zrobiony na szydełku;
  2. dziergać coś – wydziergać coś na szydełku; dziergany – wydziergany na szydełku.

Przykłady użycia:

  • Ostatnio możecie zauważyć, że coraz więcej robię na szydełku, mimo że jakoś do drutów miłość większa.
  • Czasami robię na szydełku. Zrobiłam trzy misie, z czego dwa nadają się do pokazania i widnieją już na moim fb.
  • Króliczek ręcznie robiony na szydełku.
  • Fanów zaciekawiło bikini artystki. Oryginalny strój wygląda, jakby był robiony na szydełku!
  • Proponuję piękną, wrzosową kamizelkę, którą zrobiłam na szydełku z bawełny Safran.
  • Bluzeczkę tę zrobiłam na szydełku włóczką Jeans.
  • Obraz na ścianę zrobiony na szydełku ociepli wnętrze każdego domu.
  • Obrus zrobiony na szydełku w piękne wzory albo śliczne serwetki to prawdziwy wnętrzarski hit i zachwycą się nim nie tylko wasze babcie i teściowe!
Adam Wolański

    Jeszcze doprecyzuję, bo nie wiem, czy odpowiednio zadałam pytanie: rozumiem, że sformułowanie "NA szydełku" (analogiczne do "na drutach") jest jak najbardziej poprawne?

    Marta Kisiel

    robić szydełkiem albo na szydełku

    Współczesne wydawnictwa słownikowe o charakterze normatywnym (np. Wielki słownik języka polskiego PAN) dopuszczają – w wypadku szydełka – dwa oboczne schematy składniowe – bezprzyimkowy oraz z przyimkiem na, por.

    · robić coś, dziergać, wykonywać coś szydełkiem;

    · robić/ zrobić coś na szydełku; dziergany/ wydziergany na szydełku, wykonany na szydełku.

    Wcześniej opracowane słowniki, np. Nowy/Wielki słownik poprawnej polszczyzny, dopuszczają tylko pierwszy wariant, przy czym uwaga ta jest sformułowana niejako na marginesie hasła robić. Oba wydawnictwa w ogóle nie notują hasła szydełko. Co ciekawe NSPP i WSPP w haśle dziergać dopuszczają tylko jeden schemat składniowy z przyimkiem na: ktoś dzierga coś na czymś (schemat ten jest ilustrowany tylko dzierganiem na drutach, jakby nie można było dziergać na szydełku).

    Adam Wolański