na wolnym ogniu

Czy we frazie na wolnym ogniu słowo wolny ma znaczenie 'swobodny, nieskrępowany' (przez analogię do wolnego powietrza), czy 'nieszybki'?
Przymiotnik wolny jest wyrazem wieloznacznym, a jego sens w znacznym stopniu zależy od kontekstu, por. np. wolny człowiek i wolny słuchacz oraz wolny wiersz i wolny przekład. Otóż gotować (piec, smażyć) na wolnym ogniu znaczy gotować (piec, smażyć) w niezbyt wysokiej temperaturze, na niezbyt gorącej kuchni.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski