najeść się wstydu, strachu

Dzień dobry,

w ostatnim czasie zacząłem się zastanawiać jaka jest etymologia wyrażenia „najeść się wstydu” i podobnego „najeść się strachu”?

Ogólne znaczenie: ‘doznać silnego, negatywnego uczucia’ może być we współczesnej polszczyźnie realizowane przez dwie sfrazeologizowane konstrukcje:

  1. najeść się/ nałykać się strachu ‘być bliskim czegoś tragicznego; bardzo się czegoś przestraszyć’;
  2. najeść się/ nałykać się wstydu ‘znaleźć się w niezręcznej, krępującej sytuacji, zwykle powodującej kompromitację’.

Obie przenośne konstrukcje powstały w wyniku metaforyzacji znaczeń konkretnych czasowników najeść się (‘zjeść czegoś dużo, nasycić się’) i nałykać się (‘zjeść dużą ilość czegoś’).

Adam Wolański