napięcie

Dzień dobry,

czy można powiedzieć, że „w powietrzu wisiało wyczuwalne napięcie”? A jeśli nie, to jak inaczej połączyć wyrażenia „w powietrzu” z „wyczuwalnym napięciem”?

Podobnie: czy można powiedzieć, że napięcie „opadło”?

Pozdrawiam serdecznie

Dagmara

Ad 1. Mamy w polszczyźnie potoczny frazeologizm coś wisi, zawisło w powietrzu oznaczający, iż ‘pewne symptomy wskazują, że coś zdarzy się lada chwila, że coś jest nieuchronne’. Najczęściej występuje z takimi określeniami zdarzeń, jak: awantura, konflikt, sensacja, skandal, bójka, wojna wisi w powietrzu. Napięcie to nazwa stanu psychicznego człowieka i w takim wypadku lepiej użyć frazeologizmu: coś czuje się w powietrzu, por. w powietrzu czuło się (wyczuwało się) wyraźne napięcie.

Ad 2. Napięcie rośnie, opada, mija. Można również napięcie złagodzić, obniżyć, rozładować, zmniejszyć.

Adam Wolański