nazwisko Głąb

Proszę o etymologię mojego nazwiska. Czy w dawnych czasach miało ono inny wydźwięk niż obecnie? Informacje te są dla mnie istotne, ponieważ moja partnerka ma obiekcje co do przyjęcia mojego nazwiska w przyszłości. Za odpowiedź z góry dziękuję!
Michał Głąb
Szanowany Panie Michale,
nazwisko Głąb ma bardzo długą historię – zostało zapisane już w XIII w. Pochodzi od rzeczownika pospolitego głąb ‘łodyga niektórych jarzyn jak kapusta, sałata’, który jest etymologicznie związany m.in. z wyrazami głąb ‘głęboka woda; toń’, głębia, (po)głębić, głębina, głęboki.
Tak jak większość wyrazów bywał głąb używany w znaczeniu przenośnym, ironicznym, na oznaczenie ‘człowieka nierozgarniętego’, por. też analogiczne kapuściana głowa, bałwan, baran, pała, tyczka.
Może warto jeszcze dodać, że nazwiska utworzone od rzeczowników pospolitych, np. Głąb, są znacznie starsze niż (uchodzące za lepsze, tzw. szlacheckie) nazwiska na -ski, np. Głębowski, czy też tzw. mieszczańskie na -owicz, np. Głębowicz.
Życzę Panu wszystkiego dobrego
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski