nazwisko Obel

Witam serdecznie. Jakie jest pochodzenie nazwiska Obel oraz czy powinno sie je odmieniać?
Pozdrawiam
Kamila
Pewności nie ma, ale może nazwisko to ma związek z dawnym wyrazem obelny o znaczeniu 'bartny, bartniczy (bartników nazywano dawniej obelnikami). Odmieniać je można jak słowo wróbel, ale ponieważ brzmi obco, można też postępować z nim tak jak z niektórymi nazwiskami obcymi, por. KinkielKinkiela. Jeśli nie wiemy, jaka jest rodzinna tradycja ani jakie są preferencje danej osoby, to zalecałbym odmianę taką jak w wypadku słowa wróbel i – odmiennego mimo obcego pochodzenia – słowa Opel (opel).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski