nazwy dni tygodnia

Witam!
Kościół głosi, że pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, co zdaje się potwierdzać następujący po niej poniedziałek (poniedziałek – 'po niedzieli') oraz środa, która – będąc wówczas czwartym dniem tygodnia – znajduje się pośrodku reszty (środa – 'środek'). Ale co z czwartkiem (czwartek – 'czwarty dzień') i piątkiem (piątek – 'piąty dzień')? Zgodnie z przedstawioną wyżej wersją są kolejno piątym i szóstym dniem tygodnia – skąd więc te rozbieżności?
Istotnie, według przyjętego u nas kalendarza tydzień rozpoczyna niedziela, czyli Dzień Pański. Ale nie uwzględnia się jej w rachubie pozostałych dni, stąd pierwszym dniem jest poniedziałek, drugim – wtorek, trzecim, środkowym – środa (jest to najprawdopodobniej kalka z niem. Mittwoch ‘środa’), czwartym – czwartek, piątym – piątek, a szóstym – zamiast oczekiwanego szóstek – sobota (z łac. sabbatum, co z hebr. šabbath ‘dzień wolny od pracy’).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski