nie bój nic i nie bój żaby

Szanowni Państwo!

Niedawno przypomniało mi się coś, co pamiętam sprzed pół wieku. Zdanie, stwierdzenie, powiedzenie: „nie bój nic, żaba w wodzie nie bodzie” ewentualnie „Nie bój żaby, żaba w wodzie nie bodzie”.

Co to jest za dziwoląg, co znaczy/znaczył i skąd się wziął?

Z poważaniem — Witold M.

Nie bój nic i nie bój żaby to potoczne frazy wykrzyknikowe używane w sytuacji, gdy mówiący chce uspokoić kogoś, kto martwi się czymś lub obawia się czegoś, por. np.

     Nie bój nic, jeszcze umiem rzucić szybką piłkę.

     – Kurde, a jak zrobi kartkówkę i nie będzie się dało ściągnąć?

     – Nie bój żaby! Na pewno się uda.

Doraźnie wariant z żabą jest rozszerzany o zdanie zawierające rym wewnętrzny, co ubarwia wykrzyknienie, lecz nie zmienia jego sensu. Tutaj także występują co najmniej dwa warianty (różniące się dokładnością rymu), por.

     Nie bój żaby, żaba w błocie nie kopie.

     Nie bój żaby, żaba w wodzie nie bodzie.

Nie można wykluczyć, że rym wodzie – bodzie został „zapożyczony” z dawnego polskiego przysłowia: Dobra kasza na wodzie, bo po brzuchu nie bodzie.

Adam Wolański