niemy

Wyraz Niemcy oznaczał kiedyś u Słowian 'ludy, które nie mówią, są nieme'. Czy w słowie niemy można dopatrywać się znaczenia nie jeden z nas (nie my)?
Przymiotnik niemy i pochodne od niego czasownik oniemieć, rzeczownik niemota nie są spokrewnione etymologicznie z zaimkiem my, lecz wykazują związki genetyczne z wyrazami mowa, mówić, mawiać.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski