niska – wysoka temperatura

Dzień dobry,

proszę o opinię czy niniejsze zdanie jest poprawne: „W biegu górnym rzeki stwierdzono znacznie mniejszą temperaturę wody niż w biegu dolnym”. Czy jeśli jest mowa o temperaturze wody/powietrza należy używać sformułowania niższa/wyższa czy mniejsza/większa?

Pozdrawiam

Joanna Zawadzka

Do temperatury odnosimy przede wszystkim przymiotniki niski/wysoki (niska – wysoka temperatura) oraz ich stopień wyższy (niższa – wyższa temperatura) oraz najwyższy (najniższa – najwyższa temperatura). Określenia typu: mała, duża, ogromna, olbrzymia w odniesieniu do temperatury są właściwe dla stylu potocznego. Przywołane w pytaniu wypowiedzenie do niego nie należy.

Adam Wolański