nowoświecki

Szanowni Państwo!

Chciałbym prosić o wyjaśnienie znaczenia i pochodzenia słowa „nowoświecki”.

Z wyrazami szacunku

Student

Przymiotnik nowoświecki oznaczał tyle co: ‘nowomodny, nowoczesny, nowy, modny’. Wyraz ten tworzył np. kolokacje typu: nowoświecki strój (= ‘modny ubiór’) albo nowoświecki taniec (= ‘nowoczesny taniec’).

Omawiana tu forma stanowi wyraz złożony, zbudowany z członu nowo- i przymiotnika świecki (od rzeczownika świat), który etymologicznie znaczy: ‘światowy, związany ze światem (czyli z życiem doczesnym)’.

Adam Wolański