nudzić się jak mops

Szanowni Eksperci,
skąd wzięło się powiedzenie nudzić się jak mops? Dlaczego akurat mops?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
Joanna
Porównanie to objaśniłem (tak jak umiałem) w Słowniku porównań, PWN, 2004: „Mopsy, przywiezione w XVI wieku z Chin do Europy, stały się ulubionymi psami arystokracji. Nieodpowiednie do polowań, nie wymagające ruchu, mogły się istotnie nudzić w arystokratycznych, a potem mieszczańskich salonach. Albo przynajmniej wyglądały na znudzone”.
Mirosław Bańko, PWN