numer NIP

Dzień dobry!

Bardzo proszę o rozjaśnienie. Mamy skrótowiec NIP (numer identyfikacji podatkowej). Jak wygląda kwestia odmiany, jeśli chcę poprosić drugą osobę o podanie tego numeru? Poprawną formą będzie „Poproszę numer NIP” czy „Poproszę numer NIPu”? Dodatkowo czy w takim pytaniu nie powinniśmy pomijać słowa numer i zadać pytanie w postaci „Poproszę NIP”?

W przykładowej odpowiedzi powinienem użyć formy „Nie mam utworzonej kartoteki dla podanego NIP/numeru NIP” czy „Nie mam utworzonej kartoteki dla podanego NIPu/numeru NIPu”?

Sam skrótowiec NIP (= numer identyfikacji podatkowej) najczęściej jest w polszczyźnie odmieniany, choć wydawnictwa poprawnościowe odnotowują, że może również nie być deklinowany. W zapisie końcówki przypadków zależnych są dodawane do skrótowca po znaku łącznika (-).

Wyrażenie numer NIP (jak również: dioda LED, numer PIN, pamięć RAM, płyta CD, podatek VAT czy wirus HIV) – mimo że jest konstrukcją nadmiarową (pleonastyczną) – nie jest uznawane za błąd leksykalny. Możemy zatem posługiwać się samym skrótowcem albo też poprzedzać go rzeczownikiem numer. Należy podkreślić, że nie w każdej konstrukcji zdaniowej możliwe jest opuszczenie rzeczownika. Jego brak może czasami prowadzić do nienaturalnego brzmienia zdania, por. np. *Kopiowanie CD do RAM sygnalizowane jest migotaniem LED zamiast: Kopiowanie płyty CD do pamięci RAM sygnalizowane jest migotaniem diody LED.

Jeśli się uwzględni te wszystkie oboczności, okaże się, że w wypadku omawianej tu kwestii poprawne są następujące wypowiedzenia:

  • Poproszę NIP.
  • Poproszę numer NIP.
  • Poproszę numer NIP-u.
  • Nie mam utworzonej kartoteki dla podanego numeru NIP.
  • Nie mam utworzonej kartoteki dla podanego NIP-u.

Najmniej udany pod względem stylistycznym będzie natomiast wariant:

  • *Nie mam utworzonej kartoteki dla podanego NIP.
Adam Wolański