obok rzeki

Mam pytanie dotyczące wariantów „nad rzeką” — czy można powiedzieć, że coś dzieje się „obok rzeki”, np. „Festiwal odbędzie się obok rzeki”? Chyba nie ma nic niepoprawnego w tej wersji, ale nadal sprawia wrażenie, że coś jest nie tak.

Przysłówek obok (w zn. ‘w niewielkiej odległości przestrzennej od tego, o czym mowa’) może być łączony z rzeczownikiem rzeka, por. np.

  • Do odnalezienia szczeniaków w reklamówce leżącej obok rzeki Strawy w Piotrkowie Trybunalskim doszło 9 maja.
  • Dodatkową atrakcją dla wodnych turystów jest położony tuż obok rzeki park linowy w Rudnicy.
  • Leżała wycieńczona w trzcinach obok rzeki.
  • Na bychawskim podzamczu obok rzeki znajdują się stawy hodowlane z początku XX wieku.
  • Obok rzeki znajdują się dwa parki narodowe.
  • Pracownicy wyrzucają odpady na wysypisko znajdujące się tuż obok rzeki Dhaleshwari.
  • Sprzedam działkę leśno-rolną położoną obok rzeki Radomki.

We wszystkich przytoczonych powyżej zdaniach okolicznik miejsca obok rzeki „opisuje” właściwości przestrzenne w kontekście stanów określonych czasownikami typu: leżeć, być położonym, znajdować się oraz obiektów – ożywionych i nieożywionych – wyrażonych rzeczownikami konkretnymi: działka, jakaś osoba, park linowy, parki narodowe, reklamówka, stawy hodowlane, wysypisko. Tymczasem w wypowiedzeniu przytoczonym w pytaniu mamy do czynienia z rzeczownikiem festiwal (bardziej abstrakcyjnym niż konkretnym) i czasownikiem odbyć się oznaczającym działanie. Dlatego też łączliwość leksykalna jest tu zaburzona i zdanie „sprawia wrażenie, że coś jest nie tak”. Gdyby napisać np., że Estrada, na której odbywają się występy festiwalowe, znajduje się obok rzeki, zdanie byłoby do zaakceptowania.

Adam Wolański