orliki

orliki
22.05.2012
22.05.2012
Szanowni Państwo,
chciałbym się dowiedzieć, jak powinniśmy zapisywać nazwę sztucznych boisk przygotowanych w ramach sportowego projektu rządowo-samorządowego. Czy są to orliki, czy może Orliki? Proszę również o wyjaśnienie etymologii tego słowa.
Dziękuję.
Krzysztof Felsmann
Etymologia jest oczywista, orliki – czyli małe orły lub pewnego gatunku ptaki podobne do orłów, ale mniejsze – biorą swą nazwę od słowa orzeł. Domyślam się, że w pytaniu chodziło o to, kto konkretnie wpadł na pomysł, aby rządową akcję budowania ogólnodostępnych boisk piłkarskich nazwać w taki sposób. Aby to ustalić, zajrzałem na stronę http://www.orlik2012.pl. Ponieważ nie znalazłem odpowiedzi, wysłałem zapytanie za pomocą dostępnego na stronie formularza. Minęły trzy dni, odpowiedzi nie ma i pewnie nie będzie.
Ze strony można dowiedzieć się jednak, że oficjalna nazwa programu brzmi „Moje Boisko – Orlik 2012” i że redaktorzy strony, odnosząc się do konkretnych boisk udostępnianych w ramach programu, używają wielkiej litery, np. „Minister Mucha otworzyła «Orlika» w Przemyślu”. Myślę, że ta praktyka pisarska jest niedobra: w nazwie programu, owszem, używajmy wielkich liter (ma ona zresztą status nazwy własnej), natomiast o konkretnych boiskach mówmy orliki, jest to przecież nazwa gatunkowa, a więc pospolita. Jeśli przy tym kontekst pozwala przypuszczać, że adresat nie zorientuje się, czy chodzi nam o boisko, czy o ptaka, możemy użyć cudzysłowu. W zasadzie jednak należy się starać, aby przekaz – w szerszym kontekście – był jasny, i cudzysłowów nie używać. Ujmowanie wyrazów użytych przenośnie w cudzysłów to jeden z bardziej uprzykrzonych zwyczajów niezbyt kompetentnych autorów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 22.05.2012
    Piszę w sprawie źródła nazwy orliki dla stadionów, na których mogą ćwiczyć najmłodsi amatorzy futbolu. Jest to oficjalne określenie kategorii wiekowej młodych piłkarzy. Cytuję z Internetu: „Juniorzy, Trampkarze, Żaki i najmłodsze Orliki\'\' (oczywiście duża litera nie jest tu potrzebna).
    Pozdrawiam
    Anna Garbacz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego