ości i kości

Jaka jest etymologia słowa ość? Czy wiąże się to z osteo-, pierwszym członem wyrazów złożonych wskazujących na ich związek znaczeniowy z kością? Dlaczego w takim razie istnieje rozróżnienie na kości i ości i w jaki sposób ono powstało?
Ość to coś ostro zakończonego: igła, kolec, cierń, cienka kostka rybia. Wyraz to ogólnosłowiański; etymologicznie spokrewniony z praindoeuropejskim morfemem *ăk’, występującym również w przymiotniku ostry. Natomiast kość jest kontynuantem praindoeuropejskiego *ostĭ, por. łac. os, ossis, bądź też, jak chcą inni, pochodzi z pie. z *kost-i-s, por. łac. costa.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski