ostre koło

Witam,
Interesuję mnie geneza określenia ostre koło – czyli roweru bez wolnobiegu. W języku angielskim funkcjonuje nazwa fixed gear, co ma bezpośrednie uzasadnienie w zainstalowanym mechanizmie. Jak jest w polskim przypadku?
Pozdrawiam,
Szydłowski
Nie znalazłem zadowalającego wyjaśnienia. Podejrzewałem dosłowny przekład nazwy obcojęzycznej, ale nie znalazłem argumentów za tym. Można objaśniać sobie ostre koło na tle jednego z dalszych, przenośnych użyć słowa ostry, ale to byłoby pójście na łatwiznę. Ciekawszy kierunek poszukiwań wiódłby w stronę dawnej terminologii kolarskiej lub technicznej. Pod adresem http://hint.org.pl/ jest dostępna wirtualna biblioteka polskiej klasyki naukowej i technicznej – może się Panu uda tam coś znaleźć o „welocypedach”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski