Czy mieszkanie może posiadać pokoje?

Jaka jest różnica między posiadać a mieć??

Czy poprawne będzie pierwsze zdanie, czy drugie?

1) Mieszkanie posiada 4 pokoje?

2) Mieszkanie ma 4 pokoje?

Czasowniki mieć i posiadać nie są całkowitymi synonimami. Posiadać oznacza: ‘być właścicielem czegoś o dużej wartości materialnej’. Definicja ta sprawia, że łączliwość leksykalna tego czasownika jest ograniczona. Użycie wyrazu posiadać jest ograniczone tylko do osób. Posiadać może coś tylko osoba, a nie np. instytucja czy mieszkanie. Przedmiotem posiadania mogą być tylko przedmioty konkretne i tylko rzeczy wartościowe. Nie można natomiast posiadać ludzi ani zwierząt, rzeczy o stosunkowo niskiej wartości czy abstraktów.

Jeśli wymienione powyżej warunki nie są spełnione, trzeba używać innych czasowników niż posiadać (najczęściej mieć). Tak więc:

  • Mieszkanie MA cztery pokoje.

Oczywiście, w uzusie można spotkać konstrukcje leksykalne typu: *coś posiada pokój, basen, parking, inteligencję; *ktoś posiada żonę, męża, dziecko, kota, psa; *ktoś posiada klucz, piłkę, płytę; *ktoś posiadać cechę, siłę, wartość, lecz są one niezwykle silnie nacechowane oficjalnością. Na pewno nie są godne polecenia w polszczyźnie wzorcowej.

Adam Wolański