Forma mian

Pozdrawiam. W zdaniu z „O naprawie...” Modrzewskiego – Starosta, któryby temu dosyć nie czynił, niechajby starostwa zbył, a za występcę przeciwko rzeczypospolitej mian był – słowo „mian”, co to za część mowy? To czasownik? Dziękuję za odpowiedź.

Jerzy ze Śląska

Mian – to dawna forma imiesłowu przeszłego biernego od czasownika mieć. Formy te tworzono przez dodanie przyrostka -n, -na, -no (por. np. mian, miana, miano; niesion, niesiona, niesiono).

W przywołanym w pytaniu wypowiedzeniu, pochodzącym z dzieła Andrzeja Frycza Modrzewskiego O poprawie Rzeczypospolitej (oryg. De Republica emendanda, tłum. Cyprian Bazylik), wyraz ten znaczy tyle co: ‘uważany, traktowany’. Współczesnym jego ekwiwalentem byłby tzw. bezosobnik miano by (por. np. miano by go za przestępcę).

Adam Wolański