O kryteriach doboru jednostek leksykalnych do słowników języka polskiego

Dzień dobry,

mam do Państwa pytanie, w jaki sposób można dodać nowe słowo do słownika Języka Polskiego? Co Państwu trzeba przedstawić, aby nowe słowo wraz z definicją pojawiło się w słowniku?

Pozdrawiam

Tymoteusz Nowak

Szanowny Panie,

o tym, czy dany element leksykalny trafi do słownika, decydują – na podstawie wcześniej opracowanych i przyjętych kryteriów metodologicznych – redaktorzy naukowi określonych opracowań leksykograficznych. Słowniki ogólne nie notują z zasady całości współczesnego słownictwa spotykanego w najrozmaitszych stylach i odmianach języka. Wydawnictwa słownikarskie zasadniczo utrwalają tylko te formy wyrazowe, które były albo są w powszechnym użyciu i są wspólnocie językowej potrzebne.

Nie pisze Pan, o jaki wyraz (słowo to forma pozbawiona znaczenia) konkretnie chodzi. Trudno zatem nawet wstępnie ocenić, czy jakikolwiek słownik powinien taką jednostkę leksykalną w ogóle odnotowywać. Słowniki z zasady nie są wydawnictwami, w których można zamówić publikację określonego artykułu hasłowego.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański