Określenie osoby mówiącej

Określenie osoby mówiącej

24.11.2021

Dzień dobry. Chcę przytoczyć fragment wypowiedzi osoby udzielającej wywiadu. Nie chcę podawać jej imienia ani nazwiska. Znalazłam w artykule (Narrator 1) Dalej (Narrator 2). W innym z kolei (OB 1) (OB 2). Czy to właśnie to, o co mi chodzi? Co konkretnie oznacza OB? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam - JL

Pytanie jest zbyt enigmatyczne, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiemy, ani w jakim tekście ma być umieszczony fragment czyjejś wypowiedzi, ani dlaczego dane autora tej wypowiedzi mają pozostać nieznane (względy prawnoautorskie!).

Konwencja z określeniami typu Narrator 1, Narrator 2 itd. jest stosowana przede wszystkim w scenariuszach różnego typu widowisk, por. np.


Narrator 1: Witajcie moi drodzy, na pewno zastanawiacie się, co was czeka? Obiecuję ciekawą przygodę.

Narrator 2: Co ty tam skrzeczysz? Jaką przygodę? Dzieci nie słuchajcie jej. Idźcie do domu, na pewno się wynudzicie. Ja wam to mówię.

Narrator 1: Udam, że tego nie słyszałam. Dawno, dawno temu...

Narrator 2: Może wczoraj...

Narrator 1: ...w pewnym królestwie, władca miał duży kłopot ze swoją córką, która choć ładna, miała jedną wadę. Ciągle się złościła i na wszystkich pokrzykiwała.

Narrator 2: No teraz, to już przesadziłaś, żeby tak źle osądzać to niewinne dziewczę.

Narrator 1: Niewinne?... Zresztą przekonajcie się sami.


Bywa także stosowana w transkrypcjach tekstów narracyjnych przytaczanych w innego typu publikacjach (np. w tekstach naukowych), por.


Narrator 1 w trakcie pierwszej sesji opowiada następującą bajkę:

Bajka 3.

Narrator 1: Dawno, dawno temu była sobie mała żabka.

Narrator 2: Dużo żabek, które skakało.

Narrator 1: Ta mała żabka była bardzo fajną żabką, bo miała...

Narrator 2: Ona nie była fajną żabką!

Narrator 1: Ta żabka miała mnóstwo wspaniałych pomysłów.


Jak widać z powyższego, konwencja ta pojawia się w tekstach dialogowych lub w tekstach z obszernymi wstawkami dialogowymi. Jeśli osoba kierująca pytanie do Poradni chciałaby umieścić czyjąś wypowiedź właśnie w tego rodzaju tekście, konwencja ta jest godna polecenia. Trudno natomiast powiedzieć cokolwiek o określeniach typu OB1, OB2 itd., ponieważ nie są powszechnie stosowane i – jak widać – nie są zrozumiałe same przez się.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!